+++      En son yüklenen köşe yazısı Acısu Köyü-Balıklı Yayla Camisi 20-01-2008      +++
Deutsch Turkish    
ACISU (Koryana) Köyü Resmi Web Sitesi | www.akcaabat-acisu.com
 www.akcaabat-acisu.com
ACISU KÖYÜ RESMİ İNTERNET SİTESİ
Akçaabat - Trabzon
Merhaba
Giriş yapabilirsiniz, eğer kullanıcı hesabınız varsa.  
Veya kaydınızı ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz.
  

Çarşamba, 30. Ocak 2008 04:31 
 

2 Kullanıcı çevrimiçi
 
Köşe Yazıları

ACISU (Koryana) Köyü Resmi İnternet Sitesi | www.akcaabat-acisu.com Köşe Yazıları!


Yazarlar İndeksine Dön ] [ Bütün Köşe Yazıları ] [ Yazarlar ] 

Acısu Köyü-Balıklı Yayla Camisi


Yazar:Ali DURMUŞ (Eğitimci, Dil ve Kültür bilimci) biyografi

Tarih: 20.01.2008

Puan:

Okunma Sayısı: 62

Kelime Sayısı: 327

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

Balıklı Yayla Camisi ile ilgili, köyümüzde alınan karar ve sayfamızdaki haber nedeniyle,  23-09-2007 tarihli yazımı, tekrar sizlerinin okumasına sunuyoruz. Bu konuyla ilgili görüşlerinizi okurlarımızla paylaşmanız memnuniyet verici olacaktır. Böylelikle böyle bir eser ile ilgili gelişmelerin aynı zamanda www.akcaabat-acisu.com olarak da sürekli takipçisi olacağımızı vurgulamış olur ve çalışmaların sağlıklı yürümesine katkıda bulunmuş oluruz, diye düşünüyoruz.

Ramazan’dan açılmışken isterseniz önce Balıklı Yayla Camisi’ni ele alalım. Bu yaz cuma, günleri yayla camisi oldukça douyor, hatta üst kat bile kullanılıyordu. Ön sıralardaki yayla ihtiyarlarımızın yanısıra, orta yaş grubu, gençler, tatilciler, misafirler derken yayla camisi oldukça haraketli cumalarını yaşıyordu.
     Caminin içinde otururken, kulağımız imamda, gözlerimiz kısa da olsa caminin içi, duvarları, tavanı ve süslemelerini yokluyordu ister istemez. Tabiki yayla camimizi bir Sultan Ahmet, Selimiye, Ulu Cami ya da Kocatepe ile kıyaslayacak halimiz yok ama, Acısuluların yayla camisinin çok daha güzel bir cami mimarisine sahip olabileceği hayalini kısa aralıklarla aklımızdan geçiriyorduk. 
     Yazılarımızın birinde bu konuyu dile getirmiştik. Geçen yıl Karadağ’ın tam tepesine çıktığımızda, etrafı seyre daldığımızda, komşu yaylalarda çok güzel minareli camileri görmüştük. Camiyi cami yapan mimari özelliklerin başında da elbette ki minaresi, kubbesi gelir öyle değil mi?. Yanımızdaki misafirlere sorduğumuzda, yaylayı bilmeyen birisi baksa ‘bu yaylada cami yok’ diyeceği yargısına varıyorduk.
     Yayla camisi ile ilgili bir iki yıldan beri bazı gelişmeler olmaktadır. Biz, konuyu dile getirdiğimiz ilk günden beri, bu konu bir kaç yıl konuşulup tartışıldıktan sonra, haraketlilik başlar demiştik. Arsası hazır, ‘eski bina yıkılsın ve yenisi geniş bir alana iyi bir plan kapsamında yapılsın’ görüşü artık benimsenir oldu.  
     Ben de köyde bizim cami mahallesindeki köyümüzün en eski tarihi evlerinden olan evimin taşlarını, Hacı Cemal Durmuş’un bir süre önceki Avrupa ziyareti sırasında yayla camisinin kullanımına söz verdim. Çalışmalar başlayınca ev yıkılıp taşları yayla camisinde kullanılacaktır. 
     Artık ilerideki yıllarda, yaşlılarımızın da bir an önce görmekte sabırsızlandığı Acısu Balıklı Yayla Camisi’nin yapımına, oluşturulacak deneyimli bir ekip sorumluluğunda inşallah başlanabilecektir. Buna öncülük edebilecek büyüklerimiz mevcut. Bu deneyimli insanlarımız yaşlanıyor, hastalanıyor, ömürleri uzun olsun hepsinin. Bu tecrübelerden yararlanmak yanlış mı olur?

 

   Gelecek yazımızda buluşmak ümidiyle, saygılar, sevgiler…Ali DURMUŞ (Eğitimci, Dil ve Kültür bilimci)
a.durmus61@gmail.com

  

Başkasına Gönder Başkasına Gönder | Yazarlar İndeksine Dön ]
Ziyaretçi Sayısı  carret.gif Bugün: 81 carret.gif Dün: 641 carret.gif Toplam:  223449
Bu site 19 Temmuz 2006 tarihinde Sıtkı ÖZKURT (Salih oğlu) tarafından hazırlanmıştır.
Bu site Tüm Koryana Halkı'na ve Koryanalı olmasa da tüm gönül dostlarımıza aittir.
Her hakkı saklıdır © 2006~2007 Akçabaat-Acısu.Com
Kaynak Gösterilerek Bilgiler Kullanilabilir.

Link Popülerliği Puanı   ..:: pragmaMx - the fast CMS ::..   Akçaabat-Acısu.Com sitemizin son dakika haberlerini RSS/RDF-Kaynaklı olarak sitenize ekleyebilirsiniz.

Webmasterim.Com   pragmaMx Developer Team   

rss-haberler  RSS-Haberler
rss-dosyalar  RSS-Dosyalar
rss-linkler  RSS-Linkler
Trabzon-Akçaabat - ACISU (Koryana) Köyü Resmi Web Sitesi
rss-forumdan  RSS-Makaleler
rss-etkinlikler  RSS-Etkinlikler
rss-hepsi  RSS-Hepsi
Mr. Wong  Google  Yahoo Webnews  Live Bookmarks  Yigg  Blinken bei Blinkslist  Oneview  del.icio.us  Digg It  Linkarena  Furl  Reddit
Sayfa Üretimi 0.0839 Saniyede, 10 Veritabanı Sorgusuyla
Web Design by Sıtkı ÖZKURT in association with cn.fSZ  başa dön