+++      En son yüklenen köşe yazısı Acısu Köyü-Balıklı Yayla Camisi 20-01-2008      +++
Deutsch Turkish    
ACISU (Koryana) Köyü Resmi Web Sitesi | www.akcaabat-acisu.com
 www.akcaabat-acisu.com
ACISU KÖYÜ RESMİ İNTERNET SİTESİ
Akçaabat - Trabzon
Merhaba
Giriş yapabilirsiniz, eğer kullanıcı hesabınız varsa.  
Veya kaydınızı ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz.
  

Cumartesi, 02. Şubat 2008 16:22 
 

13 Kullanıcı çevrimiçi
 
    Ana Menü
    İçerikler
tahsin_celik.jpg Tahsin Çelik
favoritos.gif Acısu Köyü
oarrow.gif Acısu Köyü Tarihi
oarrow.gif Acısu Köyü Muhtarlığı
frec.gif Muhtardan
frec.gif Köy Meclisi
frec.gif Muhtarlık Çalışmaları
frec.gif Acısu Köyü Muhtarları
oarrow.gif Acısu İlköğretim Okulu
frec.gif Öğretim Kadrosu
frec.gif Etkinlikler

cafer_tosun.jpg Cafer Tosun
favoritos.gif AKKD
oarrow.gif Başkandan
oarrow.gif Tüzük
oarrow.gif Yönetim Kurulu
oarrow.gif Faaliyetler

favoritos.gif Diğer Derneklerimiz
oarrow.gif AKDER

favoritos.gif Acısu Tanıtımgizle/göster
oarrow.gif Acısu Köyügizle/göster
frec.gif Acısu Köyü
frec.gif Turistik Tesisler
frec.gif Gezilecek Yerler
oarrow.gif Acısu Yaylalarıgizle/göster
frec.gif Balıklı Yaylası
frec.gif Diğer Yaylalar
frec.gif Turistik Tesisler
frec.gif Gezilecek Yerler
oarrow.gif Yaylalarda Çevremizgizle/göster
frec.gif Hıdırnebi Yaylakent 1
oarrow.gif Akçaabat
oarrow.gif Trabzongizle/göster
frec.gif Uzungöl

favoritos.gif Aile Soyağacıgizle/göster
oarrow.gif Acısu Kütüğü. ilk Kayıt.
oarrow.gif Acısu'da Akraba Adları
oarrow.gif Çelik (Kutaloğlu) Ailesigizle/göster
frec.gif Çelik Soyağacı
oarrow.gif Özkurt (Kurtoğlu) Ailesigizle/göster
frec.gif Özkurt Soyağacı
frec.gif Kurt Dede
frec.gif Kıpçak Türkleri

kemence.jpg Yöresel Müzik
oarrow.gif Koryanalı Hüseyin Köse
oarrow.gif Kemençe Tulum Horon
oarrow.gif Karadeniz Müziği
oarrow.gif Radyo Karadeniz
frec.gif istek Hattı
oarrow.gif Radyo Trabzon
oarrow.gif Radyo Sahil

tuerk_ani.gif Türklergizle/göster
oarrow.gif Türk Tarihi      gizle/göster
frec.gif Türklerin Soyağacı
frec.gif Akçaabat İlçesi
frec.gif Trabzon İli
frec.gif Doğu Karadeniz
frec.gif Türk Oğuz Çepni
frec.gif Türk Kıpçak Kuman
oarrow.gif Türkçe Kişi Adları
oarrow.gif Türkçe Sözlük

ata.gif Atatürk Köşesigizle/göster
oarrow.gif Resim Albümü

tasavvuf.gif İslamiyetgizle/göster
oarrow.gif İslam İlmihal
oarrow.gif İslami Videolar
oarrow.gif Kur'an Oku ve Dinle

europa_k.gif Avrupalı Türklergizle/göster
oarrow.gif Dövizle Askerlik
oarrow.gif Türkiye'ye Yolculuk
oarrow.gif Almanya'da Eğitim

reklam.gif Sitemizde Reklam
    Site İletişim
İçerik

BALIKLI VE ÇEVRE YAYLALARDA GEZİLECEK YERLER/PİKNİK ALANLARI

ACISU KÖYÜ

Şehidindere

Şehidindere (Piknik Alanı) 

Adını komşu yayla yolu üzerindeki ve Uzunçimen’e yakın dereye, Kurtuluş Savaşı dönemdeki savaşlarda şehit düşen şehitten almaktadır. Buradan gelen dere olan Şehidindere ile Karadağ yamaçlarından aşağı gelen Balıklı sularının birleştiği mevkiye Şehidindere alanı denir. Birleşen bu dereye Balıklı Deresi olarak devam eder. Balıklı Deresi adını geçmişte özellikle Karadağ yamaçlarından aşağıya gelen sulardan çok balık üremiş olmasından almaktadır. Balıklı Deresi devamı eskiden Ortadere diye adlandırılan yerde, daha önce küçük gölleri olan derenin önü setle kesilerek oluşan gölet Balıklıgöl olarak adlandırılmıştır. Burada Balıklıgöl Şelalesi oluşur, devamında da çok yüksek yerden akan Çanahte Şelalesi vardır.

Şehidindere’de hemen dere kenarındaki büyük çimeni ve çevresinde irili ufaklı çimenler mevcuttur. Ailece piknik yapmak için mükemmel bir yer olup, özellikle çöpler konusunda herkesin gereken özeni göstermesi gerekmektedir. Çimenlerin çevresi sakız, çam ağaçlarıyla donatılmış, akarsu olan derenin hemen yanında olması, kuşları, derenin sesi, doğanın kokusu, temiz havası, içilir suyu bakımından bir doğa harikası bir yerdir. Az da olsa yayla sakinlerinin, çocukların, yaylacıların hayvanlarının otlatıldığı bu çevre yaylacıların buluşma yeri olup, sohbet ettikleri, dinlendikleri, yemek yedikleri, misafirlerin ağırladıkları, gezdirdikleri bir yer Şehidindere. Özellikle Hıdırnebi, Büyükoba tarafına giden yol çevre yayla sakinlerinin geçtiği güzergah üzerinde bulunur Şehidindere.

Balıklı Yaylası’na gidip de Şehidindere’ye uğramadığı, burada oturmadığı, sohbet etmediği, yemek yemediğini söylemek mümkün değildir. Her ziyaretçinin geçmişte bir çok anılarının olduğu Şehidindere, yöre insanının yaşamında mutlaka olmuştur ve bu gizemliliği halen devam etmektedir. Şehidindere sadece bir dinlenme, piknik alanı değil, sevdalarda, türkülerde, insan ilişkilerinde, anılardaki yeri aynı gizemlikle sürüp gitmektedir.

[Başa Dön]


Düzlük-Hıdırnebi Yayla Şenlikleri

Düzlük (Piknik Alanı)

Güney Mahallesi’nden Hıdırnebi’ye ya da yaylalara araba ile gidildiğinde, Kuruçam Çatağı’ndan sola devam ederek, ormanın içinde çok güzel bir düz çimenliğe sahip Düzlük’e varırsınız. Kuruçam Çatağı’ndan araba ile 5-10, yaya 15 dakikada Düzlük’e ulaşmak mümkündür.

Düzlük’ten sonra sola, aşağıya doğru Devhoron Yaylası’na gidilir. Eğer yolunuza direk devam ederseniz Karahava mevkii üzerinden Balıklı Yaylası’na ulaşırsınız. Düzlük’e aynı zamanda Horeften yolundan önce Balıklı Yaylası, sonra Hıdırnebi yolunuzun üzerinden de ulaşabilirsiniz.

Özellikle Temmuz ayının 19 ve 20sindeki Hıdırnebi Yayla Şenlikleri (dernek) köylüler birlikte giderken, Düzlük’te büyük horon kurulur, herkes buluşur, biraz dinlenir ve sonra Hıdırnebi’ye devam eder.

Özellikle hafta sonları Akçaabat’tan, Trabzon’dan, çevre ilçelerden insanlar arabalarıyla, ailece Düzlük’e gelir, bazıları çadır kurar, piknik yapar ve dönerler. İnsan sağlığı ve çevre temizliği açısından çöplere dikkat edilmesi sürekli uyarılmaktadır.

2006 yılında Düzlük’te bir restoran, kahve & market yeni hizmete açıldı. Bu dinlenme tesisi ve daha önce hizmete açılmış ve hemen yakınında bulunan alabalık tesisinden ziyaretçiler daha iyi yararlanma imkanı bulacaklardır. Aynı zamanda çevredeki piknik etkinlikleri de daha iyi bir düzene girmiş olacaktır.

[Başa Dön]


Soğuksu Tepesi

Soğuksu

Balıklı Yaylası’nın oturulan en yüksek mevkisi, mahallesidir. Yaylalara araba yolu vurulmadan önce, özellikle her Cuma günü Karadağ’a gidilen yaya yolu üzerinde bulunan Soğuksu, açık alan ile ormanın birleştiği yerdedir. Adını buradaki çok soğuk ve leziz olarak bilinen sulardan almaktadır. Balıklı Camisi’nden araba ile 5-10 dakika (belirli bir mevkisine kadar), yaya olarak 15 dakikada ulaşılır. Düz bir orman alanına sahip Soğuksu’dan ilerleyerek Karadağ’a ve çevre yaylalara ulaşmak mümkündür. Ormanın tüm özelliklerini bağrında büründüren Soğuksu, yaya gezintisi için de tercih edilen güzel bir mevkidir.

[Başa Dön]


Karahava

Karahava

Balıklı Camisi’nden hemen karşıdaki mevki olan Karahava, Hıdırnebi yaylalarına giderken yolumunuz üstünde yer alır. Yüksek ağaçları olmayan bir bitki örtüsüne sahip olan bu yerleşim alanına, araba ile cami yanından 10 dakikada ulaşmak mümkündür. Yazın Karahava’da çok tatlı ince yayla çileği toplayıp yemek mümkündür. Ormaniyenin çam fidanlığı, küçük ağaççıkların yeşil görüntüsü mevkiye çok güzel bir görüntü verir. Karahava Deresi de bu çevreye ayrı bir canlılık vermektedir.

[Başa Dön]


Alesterüstü'nden Balıklı Ormanı'na doğru görunuş

Alesterüstü

Alesterüstü yakın mahallelerin buluşma alanı olup, eskiden beri dernek zamanında yaylada horon edilen alan olmuştur. Alesterüstü bir çimen alana sahip, çevresi arabayolu ile sarılmış, dolaşarak çevre mahalleleri, yaylaları, köyleri, Hıdırnebi ve çevre yaylalarını rahatlıkla seyretmek için uygun bir yerdir. Güneye baktığınızda Karadağ’ı, kuzeye baktığınızda Karadeniz’i, Akçaabat-Söğütlü’yü, Trabzon’u ve çevre dağlarını görebilirsiniz. Akşamları da aynen Maloz gibi çevre köy ışıklarını, Trabzon’u seyretmek mümkündür. Hatta Maloz ve buradan dumanın gelip de henüz Balıklı’ya yayılmadığı, deniz gibi düz görünüme biriken görüntüsü olağanüstüdür; insan bulutun üstündeymiş gibi hoş bir duyguya kaptırıyor kendini.

[Başa Dön]


Balıklı Yaylası Spor Sahası

Balıklı Spor Tesisleri (eski Balıklı Obası)

Buranın adı eskiden Balıklı Obası idi. Geniş bir çimene sahip olan bu mevkide, özellikle göçlerin yaylaya ilk geldiği günlerde, yaylacılar ineklerini bu çimende otlatır, yaylacılarla buluşur, sohbet eder, çocukların genelde top oynadığı bir yerdi. Eski Balıklı Obası çimeni, göçlerin yaylaya çıktığı ilk günlerde, otlak alanı olarak kullanılır, yaylacılar buluşur, sohbet eder, çocuklar top oynardı. Daha sonra Hıdırnebi Yayla Şenliği (yöre tabiriyle: dernek) sırasında önce burada toplanır, horon edilir ve sonra da Alesterüstü’ne gidilirdi. Önemli bir buluşma noktası özelliği vardı.

Birkaç yıl önce bu çimen düzlenerek Balıklı Spor Tesisleri haline dönüştürüldü. Henüz tamamlanmamış bu tesis, spor alanında hizmet verecektir. Yaz aylarında Akçaabat Sebatspor da bu alanda antreman yapmıştı. Bu tesisi geliştirerek iyi hizmetler sunan bir tesis haline dönüştürme çalışmaları devam etmektedir. Sarılı olan spor sahasının çevresi çimen olup, yine ineklerin yayıldığı, çocukların oynadığı, yaylacıların zaman zaman buluştuğu özelliği eskideki gibi olmasa da halen yaşatılmaktadır.

[Başa Dön]


Karasu

Balıklı Spor Tesisleri’nin yanındaki küçük ırmak, Soğuksu’yun dibinden gelen küçük ırmakla Karasu’yun birleşiminden oluşmaktadır. Spor tesislerinden Soğuksu’ya birkaç dakikada yaya gidilebilir. Karasu da aynen Soğuksu gibi oldukça soğuk bir sudur. Şu anda halen oluktan akmaktadır. Bu suda insan ellerini bir süre tutması mümkün değildir. Bu suyun altına karpuzu soğusun diye koyduğunuzda, kısa bir süre sonra soğuktan çatladığı  bilinir.

[Başa Dön]


Maloz'dan Karadeniz'e Bakış

Maloz Bayraklı Tepe

Maloz, Yaylacık ile Balıklı Yaylası’nin arasındaki mevkinin adıdır. Radar özelliğindeki bu mevkiden, köyümüzü, irili ufaklı yaylalarını, çevre köyleri, Hıdırnebi yaylalarını, Şahinkaya’yı, Akçaabat-Şöğütlü ve Trabzon’u, denizi, çevredeki dağları, Kaçkar Dağı’nı görmek, seyretmek mümkündür. Bu seyir tepesi özelliğiyle birebirdir Maloz. Gündüz seyir yanında bir de akşamleyin gece ışıkların görüntüsü insanı oldukça büyüler niteliktedir. Maloz’un hemen Yaylacık yamacında da Maloz’un Suyu oldukça meşhur bir sudur. Bu suyun bir çok sevdalı türkülerde yer aldığı bilinmektedir. Yaz kış her mevsimde akar ve eskiden yaya yolu hemen bu suyun yanından geçerdi. Her yolcu mutlaka bu sudan içmek isterdi. Şimdi araba yolu Maloz’un eteğini çevreleyerek geçmekte olup, araba yolu ile tam seyir tepesine ulaşmak mümkündür.
Maloz’un komşu yayla sınırına yakın kısmındaki Kayalar Boğazı, araba yolu gelmeden önce köyden göçlerin geçtiği mevkidir ki, yaşlı insanların bu yayla göçü serüvenleri anlatmakla bitmez. Yine buraya yakın mevkide irili ufaklı Maloz Mağaraları mevcuttur. Kaya üstünden mağaraları görmek mümkün olup, henüz rahatça ulaşılması mümkün değildir.

[Başa Dön]

Yazdırılabilir Sayfa  Makaleyi bir Arkadaşına öner

Geri Dön ]

Hazırlayan:
Ali Durmuş

Yayınlanma: Çarşamba, 01. Kasım 2006 (1802 okunma)
Her hakkı saklıdır © ACISU (Koryana) Köyü Resmi İnternet Sitesi | www.akcaabat-acisu.com


Ziyaretçi Sayısı  carret.gif Bugün: 362 carret.gif Dün: 582 carret.gif Toplam:  225557
Bu site 19 Temmuz 2006 tarihinde Sıtkı ÖZKURT (Salih oğlu) tarafından hazırlanmıştır.
Bu site Tüm Koryana Halkı'na ve Koryanalı olmasa da tüm gönül dostlarımıza aittir.
Her hakkı saklıdır © 2006~2007 Akçabaat-Acısu.Com
Kaynak Gösterilerek Bilgiler Kullanilabilir.

Link Popülerliği Puanı   ..:: pragmaMx - the fast CMS ::..   Akçaabat-Acısu.Com sitemizin son dakika haberlerini RSS/RDF-Kaynaklı olarak sitenize ekleyebilirsiniz.

Webmasterim.Com   pragmaMx Developer Team   

rss-haberler  RSS-Haberler
rss-dosyalar  RSS-Dosyalar
rss-linkler  RSS-Linkler
Trabzon-Akçaabat - ACISU (Koryana) Köyü Resmi Web Sitesi
rss-forumdan  RSS-Makaleler
rss-etkinlikler  RSS-Etkinlikler
rss-hepsi  RSS-Hepsi
Mr. Wong  Google  Yahoo Webnews  Live Bookmarks  Yigg  Blinken bei Blinkslist  Oneview  del.icio.us  Digg It  Linkarena  Furl  Reddit
Sayfa Üretimi 0.0441 Saniyede, 9 Veritabanı Sorgusuyla
Web Design by Sıtkı ÖZKURT in association with cn.fSZ  başa dön