Navigation

flag-turkish flag-german flag-english
Kullanıcı çevrimiçi: 23

GEZİ YERLERİ

ACISU KÖYÜ

Ayazma SuyuAcısu Ayazma (Maden) Suyu

Köyümüzün adı bu suyun adından gelmektedir. Bu suya köyde daha çok ayazma suyu denir. Geçmişte şifalı maden suyu olarak içilen bu su, içerdiği çok miktarda demir nedeniyle, son yıllarda aynı rağbeti görmedi.
Köyümüzün yoğun ormanlık mevkisi Güney Ormanlığı Çifte Irmaklar dibinde ve Fındıklık Deresi’nin hemen karşı yakasında bulunan Ayazma Suyu halen akmaktadır.

Bu suyun daha rahat ziyaret edilmesi ve ulaşımı kolaylaştırmak için Horeften’den Fındıklık Deresi ve Ayazma Suyu’na, oradan da Güney Mahallesi yoluna yeni bir araba yolu vurulmaktada olup, 2007’de rahatlıkla kullanılabilecektir.

İleride daha farklı bir ortamda görülebileceğimiz Acısu Ayazma Suyu’nu ziyaret; doğa ile iç içe olmak isteyenler, doğanın bütün güzelliklerinin sergilendiği bir yeri özleyen, her mevsimde eşsiz bir güzellik sergileyen bitki örtüsü içinden temiz nefes almak isteyen, dinlenmek isteyen,  kahvaltısını ya da yemeğini kuşların da farklı bir güzellik kattığı doğada yemek isteyen, stresten uzak olmak, doğada resim ve film çekmek isteyenler için görülmeye değer bir yerdir.

Acısu Ayazma Suyu’na ulaşım: Düz Mahalle’den haraket edildiğinde, araba ile Horeften ya da Güney Mahallesi yolundan yaklaşık 10 dakikada, yaya olarak ise 45 ile 60 dakika arasında araba yolu haricinde iki ayrı yaya yoluyla da ulaşmak mümkündür.

[Başa Dön]
Raşı Sırtı (Eşek Meydanı)

Raşı Sırtı (Eşek Meydanı)

Cep telefonları baz istasyonları ve TV yansıtıcının bulunduğu, Raşı Mahallesi’nin en üst kısmı olan bir sırttır. Buradan çevre köy ve yayların rahatlıkla izlenmek mümkündür.

Düz Mahalle’den araba ile 5 dakikada, yürüme ise 15 dakikada ulaşılabilir.

[Başa Dön]

Yunus'un Kaya

Kumsal Mahallesi’nden Horeften’e giderken sağ tarafta kalır. Geçmişte daha büyük olan bu kaya, köy sakinlerinin ev ve dam yapımlarında duvar taşı olarak bir kısmı çıkarılmıştır. Buradan hemen orman içinden devam eden, eskiden orman ve yaylalara giden yaya yolu vardır. Buradan köyün bir çok mahallesini, çevre köyleri, Şahinkaya, Hıdırnebi Yayla yolu gibi yerleri izlemek için güzel bir mevkidir.

[Başa Dön]

 

Konacık

Köyden Yaylacık ve Balıklı’ya yaya giden yolun üzerindeki ilk kısa konaklama yeridir. O yüzden de adı “Konacık”tır. Güney ve Nesi Mahalleleri hariç, diğer mahallelilerin yaylalara yaya giderken ilk buluştukları, birbirlerine günün ilk selamını verdikleri nokta sayılmaktadır. Güzel bir bitki örtüsü ile örtülü olan Konacık’tan çevreyi izlemek çok hoş olsa gerek.

[Başa Dön]

LağnozLağnoz

Tezkıran Deresi’nden geçip Dumbi Yaylası yolu üzerindeki, iki yamaç arasında kalan düzlüktür. Aynı zamanda Lağnoz Deresi yatağıdır. Eskiden evlerin bulunduğu Lağnoz, Eydiçuk’un dibindeki Yar adlı yamacın kopmasıyla evlerin bir çoğu yok olmuş, kayaların biriktiği bu küçük düz alan oldukça verimlidir. Burada özellikle yaz mevsiminde oturan aileler vardır. İlkbahar ve yazın çok güzel bir yeşilliğe bürünen Lağnoz’a araba ile gitmek mümkündür. Özellikle derenin sesi, küçük şelaleleri, güzel çiçekleri, hoş doğa kokusundan yararlanmak isteyenler için güzel bir mevkidir. Düz Mahalle’den araba ile 10-15 dakikada, yaya olarak 30 dakikada ulaşılır.

[Başa Dön]

Konak KayasıKonak Kayası ve Harmancık

Konak Kayası çevre mahalle sakinlerinin özellikle Güney ve Nesi Mahallesi’nden yaylalara giderken ilk buluştukları, selamlaştıkları nokta olarak sayılmaktadır. Adını mevcut kaya ve konaklama, dinlenme  özelliğinden alır. Konak Kayası’nın az yukarısı Harmancık’tır. Burası Düz Mahalle ya da Dereiçi’nden haraket edildiğinde araba ile 5-10 dakika, yaya olarak 20 dakikada ulaşılır.

[Başa Dön]
Horeften Tepesi

 

Horeften Tepesi

Horeften Mahallesi’nin en yüksek yeri olan Horeften Tepesi, komşu köy ile sınır oluşturan sırttır. Bu tepenin Kurtuluş Savaşı esnasında çevreyi kontrol altına alan bir tepe olarak stratejik bir önemi olduğunu yaşlılar hep anlatır gelirler. Bal��klı Yayla Yolu bu tepeye paralel olarak ilerler. Yol güzergahında geçmişteki fonksiyonundan adını almış Kurt Kayası, Şekeri’in Suyu, Çıkrıkdüzü (komşu köy ve yaylar kavaşağı), şehitlikler gibi bir çok mevkileri vardır. Düz Mahalle’den Horeften Tepesi’ne araba ile 5-10 dakikada, yaya olarak 30 dakikada ulaşılabilir.
Köyün bütün mahallelerini, çevre köyleri rahatlıkla izlemek için uygun bir tepe olan Horeften Tepesi yamaçlarıyla birlikte geceleyin ışıklarıyla çevre köyleri, Trabzon'u izlemek ayrı bir zevk verir insana. Bu tepeden Şahinkaya'yı çevre köylere hakim, her şeyi kontrol altına alan bir kaya özelliği ile izler, insanı çeşitli hayallere götürür ve türküler söylemekte zorlanmazsınız.

[Başa Dön]

 

Hazırlayan:
Ali Durmuş

Yayınlanma: Salı, 31. Ekim 2006 (14681 okunma)
Her hakkı saklıdır © Acısu Mh. Resmi İnternet Sitesi | www.akcaabat-acisu.com

Yazdırılabilir sayfa  Haberi paylaş

[ Geri ]


Kim Çevrimiçi

Bütün Üyeler: 1.599
Bugün üye olanlar: 0
Dün üye olanlar: 0
Çevrimiçi Üye(ler): 0
Çevrimiçi Misafir(ler): 23


Lütfen buradan kayıt yaptırınız. Kayıtlı olmanız halinde sitenin tüm bölümlerini kullanabilirsiniz.