Navigation

flag-turkish flag-german flag-english
Kullanıcı çevrimiçi: 23

BALIKLI VE ÇEVRE YAYLALARDA GEZİLECEK YERLER/PİKNİK ALANLARI

ACISU KÖYÜ

Şehidindere

Şehidindere (Piknik Alanı) 

Adını komşu yayla yolu üzerindeki ve Uzunçimen’e yakın dereye, Kurtuluş Savaşı dönemdeki savaşlarda şehit düşen şehitten almaktadır. Buradan gelen dere olan Şehidindere ile Karadağ yamaçlarından aşağı gelen Balıklı sularının birleştiği mevkiye Şehidindere alanı denir. Birleşen bu dereye Balıklı Deresi olarak devam eder. Balıklı Deresi adını geçmişte özellikle Karadağ yamaçlarından aşağıya gelen sulardan çok balık üremiş olmasından almaktadır. Balıklı Deresi devamı eskiden Ortadere diye adlandırılan yerde, daha önce küçük gölleri olan derenin önü setle kesilerek oluşan gölet Balıklıgöl olarak adlandırılmıştır. Burada Balıklıgöl Şelalesi oluşur, devamında da çok yüksek yerden akan Çanahte Şelalesi vardır.

Şehidindere’de hemen dere kenarındaki büyük çimeni ve çevresinde irili ufaklı çimenler mevcuttur. Ailece piknik yapmak için mükemmel bir yer olup, özellikle çöpler konusunda herkesin gereken özeni göstermesi gerekmektedir. Çimenlerin çevresi sakız, çam ağaçlarıyla donatılmış, akarsu olan derenin hemen yanında olması, kuşları, derenin sesi, doğanın kokusu, temiz havası, içilir suyu bakımından bir doğa harikası bir yerdir. Az da olsa yayla sakinlerinin, çocukların, yaylacıların hayvanlarının otlatıldığı bu çevre yaylacıların buluşma yeri olup, sohbet ettikleri, dinlendikleri, yemek yedikleri, misafirlerin ağırladıkları, gezdirdikleri bir yer Şehidindere. Özellikle Hıdırnebi, Büyükoba tarafına giden yol çevre yayla sakinlerinin geçtiği güzergah üzerinde bulunur Şehidindere.

Balıklı Yaylası’na gidip de Şehidindere’ye uğramadığı, burada oturmadığı, sohbet etmediği, yemek yemediğini söylemek mümkün değildir. Her ziyaretçinin geçmişte bir çok anılarının olduğu Şehidindere, yöre insanının yaşamında mutlaka olmuştur ve bu gizemliliği halen devam etmektedir. Şehidindere sadece bir dinlenme, piknik alanı değil, sevdalarda, türkülerde, insan ilişkilerinde, anılardaki yeri aynı gizemlikle sürüp gitmektedir.

Düzlük-Hıdırnebi Yayla Şenlikleri

Düzlük (Piknik Alanı)

Güney Mahallesi’nden Hıdırnebi’ye ya da yaylalara araba ile gidildiğinde, Kuruçam Çatağı’ndan sola devam ederek, ormanın içinde çok güzel bir düz çimenliğe sahip Düzlük’e varırsınız. Kuruçam Çatağı’ndan araba ile 5-10, yaya 15 dakikada Düzlük’e ulaşmak mümkündür.

Düzlük’ten sonra sola, aşağıya doğru Devhoron Yaylası’na gidilir. Eğer yolunuza direk devam ederseniz Karahava mevkii üzerinden Balıklı Yaylası’na ulaşırsınız. Düzlük’e aynı zamanda Horeften yolundan önce Balıklı Yaylası, sonra Hıdırnebi yolunuzun üzerinden de ulaşabilirsiniz.

Özellikle Temmuz ayının 19 ve 20sindeki Hıdırnebi Yayla Şenlikleri (dernek) köylüler birlikte giderken, Düzlük’te büyük horon kurulur, herkes buluşur, biraz dinlenir ve sonra Hıdırnebi’ye devam eder.

Özellikle hafta sonları Akçaabat’tan, Trabzon’dan, çevre ilçelerden insanlar arabalarıyla, ailece Düzlük’e gelir, bazıları çadır kurar, piknik yapar ve dönerler. İnsan sağlığı ve çevre temizliği açısından çöplere dikkat edilmesi sürekli uyarılmaktadır.

2006 yılında Düzlük’te bir restoran, kahve & market yeni hizmete açıldı. Bu dinlenme tesisi ve daha önce hizmete açılmış ve hemen yakınında bulunan alabalık tesisinden ziyaretçiler daha iyi yararlanma imkanı bulacaklardır. Aynı zamanda çevredeki piknik etkinlikleri de daha iyi bir düzene girmiş olacaktır.

Soğuksu Tepesi

Soğuksu

Balıklı Yaylası’nın oturulan en yüksek mevkisi, mahallesidir. Yaylalara araba yolu vurulmadan önce, özellikle her Cuma günü Karadağ’a gidilen yaya yolu üzerinde bulunan Soğuksu, açık alan ile ormanın birleştiği yerdedir. Adını buradaki çok soğuk ve leziz olarak bilinen sulardan almaktadır. Balıklı Camisi’nden araba ile 5-10 dakika (belirli bir mevkisine kadar), yaya olarak 15 dakikada ulaşılır. Düz bir orman alanına sahip Soğuksu’dan ilerleyerek Karadağ’a ve çevre yaylalara ulaşmak mümkündür. Ormanın tüm özelliklerini bağrında büründüren Soğuksu, yaya gezintisi için de tercih edilen güzel bir mevkidir.

Karahava

Karahava

Balıklı Camisi’nden hemen karşıdaki mevki olan Karahava, Hıdırnebi yaylalarına giderken yolumunuz üstünde yer alır. Yüksek ağaçları olmayan bir bitki örtüsüne sahip olan bu yerleşim alanına, araba ile cami yanından 10 dakikada ulaşmak mümkündür. Yazın Karahava’da çok tatlı ince yayla çileği toplayıp yemek mümkündür. Ormaniyenin çam fidanlığı, küçük ağaççıkların yeşil görüntüsü mevkiye çok güzel bir görüntü verir. Karahava Deresi de bu çevreye ayrı bir canlılık vermektedir.

Alesterüstü'nden Balıklı Ormanı'na doğru görunuş

Alesterüstü

Alesterüstü yakın mahallelerin buluşma alanı olup, eskiden beri dernek zamanında yaylada horon edilen alan olmuştur. Alesterüstü bir çimen alana sahip, çevresi arabayolu ile sarılmış, dolaşarak çevre mahalleleri, yaylaları, köyleri, Hıdırnebi ve çevre yaylalarını rahatlıkla seyretmek için uygun bir yerdir. Güneye baktığınızda Karadağ’ı, kuzeye baktığınızda Karadeniz’i, Akçaabat-Söğütlü’yü, Trabzon’u ve çevre dağlarını görebilirsiniz. Akşamları da aynen Maloz gibi çevre köy ışıklarını, Trabzon’u seyretmek mümkündür. Hatta Maloz ve buradan dumanın gelip de henüz Balıklı’ya yayılmadığı, deniz gibi düz görünüme biriken görüntüsü olağanüstüdür; insan bulutun üstündeymiş gibi hoş bir duyguya kaptırıyor kendini.

Balıklı Yaylası Spor Sahası

Balıklı Spor Tesisleri (eski Balıklı Obası)

Buranın adı eskiden Balıklı Obası idi. Geniş bir çimene sahip olan bu mevkide, özellikle göçlerin yaylaya ilk geldiği günlerde, yaylacılar ineklerini bu çimende otlatır, yaylacılarla buluşur, sohbet eder, çocukların genelde top oynadığı bir yerdi. Eski Balıklı Obası çimeni, göçlerin yaylaya çıktığı ilk günlerde, otlak alanı olarak kullanılır, yaylacılar buluşur, sohbet eder, çocuklar top oynardı. Daha sonra Hıdırnebi Yayla Şenliği (yöre tabiriyle: dernek) sırasında önce burada toplanır, horon edilir ve sonra da Alesterüstü’ne gidilirdi. Önemli bir buluşma noktası özelliği vardı.

Birkaç yıl önce bu çimen düzlenerek Balıklı Spor Tesisleri haline dönüştürüldü. Henüz tamamlanmamış bu tesis, spor alanında hizmet verecektir. Yaz aylarında Akçaabat Sebatspor da bu alanda antreman yapmıştı. Bu tesisi geliştirerek iyi hizmetler sunan bir tesis haline dönüştürme çalışmaları devam etmektedir. Sarılı olan spor sahasının çevresi çimen olup, yine ineklerin yayıldığı, çocukların oynadığı, yaylacıların zaman zaman buluştuğu özelliği eskideki gibi olmasa da halen yaşatılmaktadır.

Karasu

Balıklı Spor Tesisleri’nin yanındaki küçük ırmak, Soğuksu’yun dibinden gelen küçük ırmakla Karasu’yun birleşiminden oluşmaktadır. Spor tesislerinden Soğuksu’ya birkaç dakikada yaya gidilebilir. Karasu da aynen Soğuksu gibi oldukça soğuk bir sudur. Şu anda halen oluktan akmaktadır. Bu suda insan ellerini bir süre tutması mümkün değildir. Bu suyun altına karpuzu soğusun diye koyduğunuzda, kısa bir süre sonra soğuktan çatladığı  bilinir.

Maloz'dan Karadeniz'e Bakış

Maloz Bayraklı Tepe

Maloz, Yaylacık ile Balıklı Yaylası’nin arasındaki mevkinin adıdır. Radar özelliğindeki bu mevkiden, köyümüzü, irili ufaklı yaylalarını, çevre köyleri, Hıdırnebi yaylalarını, Şahinkaya’yı, Akçaabat-Şöğütlü ve Trabzon’u, denizi, çevredeki dağları, Kaçkar Dağı’nı görmek, seyretmek mümkündür. Bu seyir tepesi özelliğiyle birebirdir Maloz. Gündüz seyir yanında bir de akşamleyin gece ışıkların görüntüsü insanı oldukça büyüler niteliktedir. Maloz’un hemen Yaylacık yamacında da Maloz’un Suyu oldukça meşhur bir sudur. Bu suyun bir çok sevdalı türkülerde yer aldığı bilinmektedir. Yaz kış her mevsimde akar ve eskiden yaya yolu hemen bu suyun yanından geçerdi. Her yolcu mutlaka bu sudan içmek isterdi. Şimdi araba yolu Maloz’un eteğini çevreleyerek geçmekte olup, araba yolu ile tam seyir tepesine ulaşmak mümkündür.
Maloz’un komşu yayla sınırına yakın kısmındaki Kayalar Boğazı, araba yolu gelmeden önce köyden göçlerin geçtiği mevkidir ki, yaşlı insanların bu yayla göçü serüvenleri anlatmakla bitmez. Yine buraya yakın mevkide irili ufaklı Maloz Mağaraları mevcuttur. Kaya üstünden mağaraları görmek mümkün olup, henüz rahatça ulaşılması mümkün değildir.

 

Hazırlayan:
Ali Durmuş

Yayınlanma: Çarşamba, 01. Kasım 2006 (16036 okunma)
Her hakkı saklıdır © Acısu Mh. Resmi İnternet Sitesi | www.akcaabat-acisu.com

Yazdırılabilir sayfa  Haberi paylaş

[ Geri ]


Kim Çevrimiçi

Bütün Üyeler: 1.599
Bugün üye olanlar: 0
Dün üye olanlar: 0
Çevrimiçi Üye(ler): 0
Çevrimiçi Misafir(ler): 23


Lütfen buradan kayıt yaptırınız. Kayıtlı olmanız halinde sitenin tüm bölümlerini kullanabilirsiniz.