Navigation

flag-turkish flag-german flag-english
Kullanıcı çevrimiçi: 20

ACISU KÖYÜ'NÜN DİĞER KÜÇÜK YAYLALARI

ACISU KÖYÜ

 

Duman Devhoran'a doğru ilerliyor

Devhoron

Balıklı Yaylası’ndan Hıdırnebi’ye giderken önce Düzlük ve hemen bitişiğinde Devhoron Yaylası görünür. Balıklı Yaylası’nın küçük kardeşi niteliğindeki Devhoron da genelde yazın haraketli olur.

[Başa Dön]

 

 

 

SoriyaSoriya

Acısu Köyü Dereiçi’nden Güney Mahallesi üzeri önce Harmacık’a ve oradan da Soriya’ya ulaşılır. Araba ile 10, yaya olarak 30 dakikada varmak mümkündür. Soriya, köy ile üst yaylaların arasında daha sıcak bir yer olarak bulunur ve buraya daha erken mevsimde göç çıkar ve daha geç köye dönerler. Hıdırnebi yolu üzeri ara ara düz ve biraz bayır bir araziye sahip olan Soriya, derenin geçtiği aşağısı oldukça derin bir yamaç, karşısında büyük bir ormanla kaplı olan Dumbi ve Yaylacık yanında Balıklıgöl’ün devamındaki büyük bir yamaçtan akan Çanahte Şelalesi’ni görünür. Bütün bu görüntüler, resimlerinize, filmlerinize yansır ve her ne şekilde yolunuza devam ediyorsanız, yol üzeri biraz durur ve çevrenizi seyretmekten alıkoyamazsınız.10, yaya olarak 30 dakikada varmak mümkündür. Soriya, köy ile üst yaylaların arasında daha sıcak bir yer olarak bulunur ve buraya daha erken mevsimde göç çıkar ve daha geç köye dönerler. Hıdırnebi yolu üzeri ara ara düz ve biraz bayır bir araziye sahip olan Soriya, derenin geçtiği aşağısı oldukça derin bir yamaç, karşısında büyük bir ormanla kaplı olan Dumbi ve Yaylacık yanında Balıklıgöl’ün devamındaki büyük bir yamaçtan akan Çanahte Şelalesi’ni görünür. Bütün bu görüntüler, resimlerinize, filmlerinize yansır ve her ne şekilde yolunuza devam ediyorsanız, yol üzeri biraz durur ve çevrenizi seyretmekten alıkoyamazsınız.

[Başa Dön]

 

 

YaylacıkYaylacık

Araba ile köyden Horeften yolunu takip edip Yaylacık’a araba ile 15, yaya olarak bir saatte ulaşmak mümkündür. Yaylacık mevki olarak dağın yamacında bulunması nedeniyle oldukça bayır, ormanların çevrelediği açık çimenleri (yöre adıyla: bahçeleriyle) ve özellikle hayvanlar için pek çok ot türüyle (yöre adıyla: yalluk) ünlü bir küçük yayladır. Buradan çevredeki köyleri, Karadeniz’i ve hatta Trabzon’un bir bölümünü izlemek, özellikle akşamları sanki Palandöken Dağları’ndan bir akşam Erzurum’u seyrediyorsunuz izlenimine kaptırırsınız kendinizi. Yaylacık’ın diğer yaylalardanfarklılığı belki de çoğu zaman duman altında kalmış olmasıdır. Bir bakarsınız Balıklı açık, köyler acık ve sadece Yaylacık dumanla kaplıdır. Ancak köyden baktığınızda, yaylalar dumanla kaplı, şimdi gitmek pek neşeli olmaz der oysa Yaylacık’tan Maloz’a çıktğınızda Balıklı, çevresi, Karadağ açık hava, çok güzel bir güneş vardır. İşte Yaylacık, insanı her zaman yanıltıyor. O yüzden emin olmak için, dumana aldırmadan üst yaylalara çıkmayı denemek lazım.

[Başa Dön]

 

 

HoreftenHoreften

Horeften, Acısu Köyü’nün yayla yolu üzerindeki en üst mahallesidir. Kumsal Mahallesi ile Horeften Tepesi’nin alt yamaçlarında yer alır. Buranın bir kısmında yeri olan bazı aileler, ilkbaharda ilk önce buraya çıkar, sırasıyla Yaylacık ve Güknerlik’e ve ardından Balıklı’ya giderler.

[Başa Dön]

 

 

DumbiDumbi

Yaylacık’a vardıktan sonra, araba ya da yaya olarak Yaylacık’ın dibinden Dumbi’ya gidilir. Dumbi’ya ayrıca Lağnoz’dan yaya olarak da gidilir. Dumbi, Balıklıgöl’ün aşağısındaki büyük derinlik olan Çanahte Şelalesi aşağısında, ormanlıkla çevrili düz bir arazi üzerinde yer alır. Dumbi’nin özellikle meyva bakımından çok özel bir yeri vardır. Aslında her tür meyve ve sebze yetişen özel bir iklimi var dersek yanlış söylemiş olmayız. Dumbi her mevsimde gezip görülecek doğal bir güzelliğe sahip, şirin bir yaylacıktır.  Buraya özellikle yazın çıkan ve sayısı az olan aileler vardır. Dumbi’dan Çanahte Şelalesi’ni izlemek, çevreyi gezmek, resim ve film çekmek çok özel bir yerdir. Yaylacık’tan araba ile 5, yaya 10 dakikada varılır.

[Başa Dön]

 

 

GüknerlikGüknerlik

Horeften’den yaylalara doğru ilerlerken, Yaylacık’a çıkmadan ormanın içinden sola ayrılan araba yolu ile Güknerlik’e varmak mümkündür. Kayalar Boğazı yamaçında kalan Güknerlik, çok küçük bir yayla olup, özellikle yazın burada yaylacılar kalır, hatta bir süre burada kalıp daha sonra Balıklı Yaylası’na göç edenler de olur. Horeften yayla yolu vurulmadan önce, Çıkrıkdüzü’nden sol güzergahtaki geniş yoldan göçler ilerler ve bir bölüm komşu yaylalardan geçip daha sonra Güknerlik’ten devamla, Kayalar Boğazı’na varılırdı. Yolda uygun mevkilerde dinlenilir ama Güknerlik’in hemen başı olan Kayalar Boğazı aşılınca mutlaka dinlenilir ve sonra da Balıklı’ya ulaşılırdı. Bu güzergahtaki yaylalara göç serüveni orta ve daha ileri yaştaki insanlar çok iyi hatırlar ve hepsinin de mutlaka unutamadığı anıları vardır. Araba yolu vurulduktan sonra, eskisi gibi dolaşmadan Yaylacık’tan araba yolu ile kolayca Güknerlik’e ulaşılır. Genelde burada ikamet edenler bu yolu kullanırlar.

[Başa Dön]

 

Hazırlayan:
Ali Durmuş

Yayınlanma: Pazar, 12. Kasım 2006 (12889 okunma)
Her hakkı saklıdır © Acısu Mh. Resmi İnternet Sitesi | www.akcaabat-acisu.com

Yazdırılabilir sayfa  Haberi paylaş

[ Geri ]


Kim Çevrimiçi

Bütün Üyeler: 1.599
Bugün üye olanlar: 0
Dün üye olanlar: 0
Çevrimiçi Üye(ler): 0
Çevrimiçi Misafir(ler): 20


Lütfen buradan kayıt yaptırınız. Kayıtlı olmanız halinde sitenin tüm bölümlerini kullanabilirsiniz.