Navigation

flag-turkish flag-german flag-english
Kullanıcı çevrimiçi: 21

ACISU KÖYÜ

KORYANA

Acısu Köyü, Akçaabat köyleri arasında sosyal, kültürel ve ekonomik bakımından en gelişmiş köylerinden birisidir. Köye kadar, köy ana yolları dahil asfalt olup, Akçaabat’a 17 km’dir. Araba ile 15-20 dakikada Akçaabat’a ulaşılır.

Bir çok özelliklerini bağrında büründüren Akçaabat’ın bu şirin Acısu Köyü, bölgenin belki de en iyi horonunu oynaması, çevredeki kemençe sanatçılarının ilham kaynağı olan Hüseyin Köse gibi değerli bir sanatçısı olması, özellikle de köyün tanıtımındaki önemi, asfalt köy yolu ve bütüAcısu Köyün mahallelerine araba yolu ile ulaşılabilen, Balıklı Yaylası’ndan her eve akan suyu, irili ufaklı bütün yaylalarına araba yolu ile ulaşılabilen, köyden sonra da yaylalardaki elektrik ve telefon olanaklarıyla, Balıklıgöl’ün çevreye kazandırılması, bir çok turistik dinlenme tesisi, restoran, kahve ve marketi olan, teknoloji çağının bilgisayar ve internetin çevrede belki de ilk olarak ulaştığı, Akçaabat’taki köy derneği, yurtiçi ve yurtdışındaki Acısu Dernekleri, köy internet sayfaları ile dünyaya pencerelerini açmış, camisi, mescitleri, çeşmeleri, yeni Köy Konağı ile, köy ve yaylalarda eski ve modern evlerle bir çok altyapı çalışmalarını tamamlamış bir köy kent özelliğini taşıyan Acısu Köyü, Akçaabat’ın örnek köylerinden biridir.

İrili ufaklı bir çok küçük ırmak ve dereleriyle, Karadağ’a kadar uzanan bir çok yaylaları ile geniş bir yüzölçümüne sahip Acısu Köyü, çok sayıda komşu köy ve komşu yaylalarıyla çevrede gerek dereleri, gerek yaylaları, gerek ormanları, gölü ile çevrenin şirin bir köyüdür. Bütün bu özellikleriyle önce Hüseyin Köse’nin türkülerinde, sonra çevredeki mahalli sanatçıların, misafir sanatçıların ve köyde yeni yetişen türkücülerin dilinde, her yeri anlatılır türkülerde Acısu’nun. Acısu Köyü ve yaylaları çok çeşitli bitki örtüsüyle, her mevsim farklı güzellikleriyle adeta doğa harikasıdır.

Çevre köyleri, yaylaları, Akçaabat ile çok rahat ulaşımın sağlandığı Acısu Köyü ile ilgili daha geniş bilgi için sitemizin ilgili bölümlerine göz atmanız önerilir.


Şunu daha büyük bir haritada görüntüle: Acısu/Trabzon

Hazırlayan:
Ali Durmuş

Yayınlanma: Salı, 31. Ekim 2006 (22402 okunma)
Her hakkı saklıdır © Acısu Mh. Resmi İnternet Sitesi | www.akcaabat-acisu.com

Yazdırılabilir sayfa  Haberi paylaş

[ Geri ]


Kim Çevrimiçi

Bütün Üyeler: 1.599
Bugün üye olanlar: 0
Dün üye olanlar: 0
Çevrimiçi Üye(ler): 0
Çevrimiçi Misafir(ler): 21


Lütfen buradan kayıt yaptırınız. Kayıtlı olmanız halinde sitenin tüm bölümlerini kullanabilirsiniz.